Érvényes: 2017. szeptember 1-jétől.
Az alapképzési szak megnevezése
a) Magyar nyelven: kereskedelem és marketing
b) Angol nyelven: Commerce and Marketing
c) Szakfelelős: dr. habil. Garai-Fodor Mónika
Az alapképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése
a) Végzettségi szint: alap fokozat (baccalaureus, bachelor, rövidítve: BSc)
b) Szakképzettség: közgazdász kereskedelem és marketing alapképzési szakon
c) A szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Economist in Commerce and Marketing
Képzési terület
Gazdaságtudományok
A képzési idő
7 félév (6+1)
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma
210 kredit (180+30 kredit)
a) a szak orientációja: gyakorlatorientált (60-70 százalék)
b) intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzés minimális kreditértéke: 30 kredit, amelyből a szakdolgozat készítéséhez rendelt kreditérték: 10 kredit,
c) a szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 10 kredit
Az alapképzési szak képzési célja
A képzés célja kereskedelmi és marketing szaktudással és készségekkel, gazdasági és üzleti ismeretekkel rendelkező gazdasági szakemberek képzése, akik alkalmasak a különböző termékek és szolgáltatások keresletvezérelt beszerzésére és értékesítésére, kis- és középvállalatok kereskedelmi tevékenységének szervezésére és irányítására. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
A szakképzettség területek egységes osztályozási rendszere szerinti tanulmányi területi besorolása
341
A képzés fő területei
Tudományágak, szakterületek | Kredit pont |
---|---|
Közgazdaságtani, módszertani és üzleti ismeretek: (80-90 kredit) | 80 |
Társadalomtudományi alapismeretek: (10-20 kredit) | 12 |
Kereskedelmi és marketing szakmai ismeretek: (70-90 kredit) | 76 |
A specializációkhoz rendelt kreditérték (legfeljebb 30 kredit) | 28 |
Szabadon választható tárgyakhoz rendelt minimális kredit (10 kredit) | 12 |
Szakmai gyakorlat | 20 |
Szakdolgozat | 10 |
Összesen: | 210 |
Szakmai gyakorlat
Az alapképzési szakon egy félévig tartó (minimum 12 hét időtartamú, nappali tagozaton 400 óra, részidős képzésben 200 óra) összefüggő szakmai gyakorlatot kell szervezni.
Kritériumtárgyak
A kritérium tárgyak teljesítése kötelező.
Testnevelés: Nappali tagozaton kritérium tárgy, mely a 2. és 3. félévben kerül meghirdetésre heti 2 órában.
Idegen nyelven hallgatandó tárgyak: Minden nappali alapképzésben résztvevő hallgatónak kritérium tárgyként fel kell vennie kettő, az egyetem által meghirdetett angol vagy német nyelvű szakmai kurzust, és teljesítenie kell az arra előírt számonkérést. Amennyiben a hallgató a kritériumtárgyat nem angol nyelven teljesítette, úgy igazolnia kell angol alapfokú nyelvtudását, a Tanulmányi- és vizsgaszabályzat vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően.
A képzés formái
a) Nappali
b) Levelező
Az ismeretek ellenőrzése
a) a szorgalmi időszakban tett írásbeli vagy szóbeli beszámolóval, írásbeli (zárthelyi) dolgozattal, illetve otthoni munkával készített feladat (terv, mérési jegyzőkönyv stb.) értékelésével,
b) elővizsgával,
c) a vizsgaidőszakban tett vizsgával,
d) a szigorlattal és
e) a záróvizsgával.
Félév végi értékelés adható
a) évközi jeggyel (jele: é), mind elméleti, mind gyakorlati jellegű tantárgyak esetén, a szorgalmi időszak alatti ismeret ellenőrzése alapján,
b) vizsgajeggyel (jele: v), ekkor az érdemjegy megállapítása történhet csak a vizsgán mutatott teljesítmény alapján, vagy az évközi ellenőrzések és a vizsgán mutatott teljesítmény együttes figyelembevételével. Ez utóbbi esetben az érdemjegy megállapítása legalább 50%-ban a vizsga, legfeljebb 50%-ban a szorgalmi időszak alatti ellenőrzések alapján történik,
c) elfogadással (jele: e), amelyet a testnevelés tantárgynál kell alkalmazni (nemteljesítés esetén: „nincs elfogadva”) bejegyzéssel.
A záróvizsgára bocsátás feltételei
a) végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése,
b) a bíráló által elfogadott szakdolgozat.
A végbizonyítvány (abszolutórium) a tantervben előírt vizsgák eredményes letételét és – a nyelvvizsga letételének és szakdolgozat (diplomamunka) elkészítésének kivételével – más tanulmányi követelmények teljesítését, illetve a képzési és kimeneti követelményekben előírt kreditpontok megszerzését igazolja, amely minősítés és értékelés nélkül tanúsítja, hogy a hallgató a tantervben előírt tanulmányi és vizsgakövetelménynek mindenben eleget tett.
A hallgató a végbizonyítvány megszerzését követően bocsátható záróvizsgára. A záróvizsga a végbizonyítvány megszerzését követő vizsgaidőszakban a hallgatói jogviszony keretében, majd a hallgatói jogviszony megszűnése után, két éven belül, bármelyik vizsgaidőszakban, az érvényes képzési követelmények szerint letehető. A hallgatói jogviszony megszűnését követő ötödik év eltelte után záróvizsga nem tehető.
A záróvizsga részei
A záróvizsga a szakdolgozat védéséből és a tantervben előírt tárgyakból tett vizsgákból áll. A záróvizsgát a hallgatónak lehetőleg egy napon, folyamatosan kell letenni. A záróvizsga szóbeli vizsgákból áll, a felkészülési idő tantárgyanként legalább 30 perc. A bizottság előtt egyidejűleg egy hallgató vizsgázhat.
A záróvizsgára összesen legalább 20 és legfeljebb 30 kreditpontnak megfelelő ismeretanyagot felölelő tantárgyak (tantárgycsoportok) jelölhetők ki.
A jelölt a vizsgát akkor kezdheti meg, ha a záróvizsga-bizottság szakdolgozatát legalább elégséges (2) minősítéssel elfogadta. Az elégtelen szakdolgozat kijavításának feltételeit az illetékes intézet határozza meg.
A záróvizsga eredménye
A szakdolgozatra és a záróvizsga szóbeli részére kapott érdemjegyek – a vizsgatárgyak számát figyelembe vevő – átlaga az alábbiak szerint:
A záróvizsga sikertelen, ha bármelyik kapott érdemjegy elégtelen.
Az oklevél kiadásának feltételei
a) Sikeres záróvizsga,
b) Kritériumkövetelmények teljesítése.
A végbizonyítvány megszerzésének nyelvi kritériuma a kritériumtárgy teljesítésén túl a belső szaknyelvi vizsga letétele. A belső szaknyelvi vizsga a Közös Európai Referenciakeret (KER) B2 szintjének megfelelő nyelvtudásra és a képzés szakmai nyelvének ismeretére épül.
Kooperatív képzés lehetősége
A kooperatív képzés az egyetem nappali alapképzéséhez kapcsolódó, önkéntes, kiegészítő gyakorlati modul, amelyben az Egyetem és valamely gazdasági társaság, vállalat, intézmény együttműködnek annak érdekében, hogy az egyetemi hallgatók – a képzési célban megfogalmazottak szerint – szakmai gyakorlatot szerezzenek.
Duális képzés lehetősége
A duális képzés a gyakorlatigényes alapképzési szakon folytatott képzés azon formája, amelyben a szakmailag minősített, az Egyetemmel szerződéses kapcsolatban álló vállalatoknál folyó gyakorlati képzések tantervi tartalmuknál, struktúrájuknál és a vállalatoknál töltendő, megnövelt óraszámuknál, valamint a megszerzett munkatapasztalatnál fogva növelik a hallgatók szakmai kompetenciáját, vállalati ismereteit és erősítik a kultúráját.
Választható specializációk
- szeptembere előtt felvetteknek
a) Marketingkommunikáció
b) Nemzetközi kereskedelem (Mobility Window)
- szeptembere és később felvetteknek
marketingkommunikáció
projektmenedzsment és B2B marketing
digitális marketing
2023. szeptembere után felvettek
digitális menedzser
projektmenedzsment és B2B marketing
Életbe lépés ideje
Jelen tanterv a 2017. év szeptemberében induló szemesztertől kezdődően felmenő rendszerben
A tanterv elkészítésének forrásai
a) 18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet (2016. október 17-i állapot szerint)
b) ÓE SZMSZ III. kötet: ÓE Hallgatói követelményrendszerének 1. számú melléklete: ÓE TVSZ 2016 (2016. június 28. napjától hatályos 4. verziószámú változat)