Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Ujvári János diplomadíj-pályázat felhívás

a 2024/25 tanév őszi félévében végzős hallgatók részére

Az Ujvári János diplomadíj-pályázat célja segíteni a felsőoktatási tanulmányaik végéhez közeledő hallgatókat, hogy diplomadolgozatuk témáját megfelelő szakmai támogatás mellett szellemitulajdon-védelmi szempontból is megvizsgálják, és feltérképezzék az általuk választott téma szellemitulajdon-védelmi vonatkozásait, illetve oltalmazhatósági lehetőségeit.

A pályamű írása közben a hallgatók megismerhetik a szellemitulajdon-védelem elméleti alapjait, és betekintést kaphatnak eszközrendszerének gazdasági és jogi jelentőségébe gyakorlati oldalról is. A hallgatók a pályázaton való részvétellel olyan tudáshoz jutnak, amit a későbbiekben a munkaerőpiacon kutatóként, mérnökként vagy bármilyen más hivatás keretében is hasznosítani tudnak.

A pályázók köre

A pályázaton azok a felsőfokú alap- és mesterképzésben részt vevő hallgatók vehetnek részt, akik a 2024-25. tanév őszi félévének végén fejezik be tanulmányaikat.

A pályázat tartalma

A pályázaton a végzős hallgató az általa készített diplomamunkával/szakdolgozattal tud nevezni, amelyben a választott téma szellemitulajdon-védelmi vonatkozásait tárja fel legalább 10 oldal terjedelemben, illetve olyan diplomamunkával/szakdolgozattal, amit teljesen a szellemitulajdon-védelem valamely kiválasztott kérdésének szentelnek. A pályázatok értékelésnél a két megközelítési mód egyforma elbírálás alá esik, a dolgozatok rangsorolásánál egyik megoldás választása sem jelent hátrányt.

A dolgozatnak tükröznie kell, hogy a hallgató alapfokon átlátja és értelmezi a szellemitulajdon-védelem rendszerét, és ebben el tudja helyezni saját témájának, megoldásának vizsgálatát. A pályázat megírását az SZTNH szellemitulajdon-védelmi képzéssel és egyéni szakmai konzulens biztosításával támogatja, akinek feladata végigkísérni a hallgatót a dolgozat elkészítésén és segíteni a dolgozat megírását.

A pályázat versenyeztetésen alapul, a hallgatók négy kategóriában nyújthatnak be munkákat:

  • szabadalom/használatiminta-oltalom,
  • védjegy és formatervezésiminta-oltalom,
  • szerzői jog
  • szellemitulajdon-védelem gazdasági szerepe.

Egy pályázatban csak egy kategória jelölhető meg, a pályamunka a későbbiekben ebben a kategóriában kerül elbírálásra. Mindazonáltal, ha a diplomamunka, illetve szakdolgozat tárgya olyan alkotómunka eredménye, amely több kategóriát is érint, a pályázatnak a releváns oltalmi formák mindegyikével kapcsolatban tartalmaznia kell az elemző vizsgálatot. Ilyen esetben az értékelés kiterjed az oltalmi formák közötti összefüggések ismeretére is. Az SZTNH – indokolt esetben – jogosult a diplomamunkát a hallgató által megjelölt kategóriától eltérően is besorolni.

A pályázati díj összege és annak elbírálása

A pályázatokat az SZTNH által kijelölt szakértőkből álló bizottság értékeli. A négy meghirdetett kategória mindegyikében az első három helyezett kerül díjazásra az alábbiak szerint:

  • első díj 250 000 Ft,
  • második díj 200 000 Ft,
  • harmadik díj 150 000 Ft.

A SZTNH fenntartja a jogot, hogy a pályaművek tartalma és színvonala alapján változtasson a kategóriák, illetve a kiadott díjak számán.

A pályázati díj elnyerésének feltételei

  1. Egy 20 órás szellemitulajdon-védelmi távoktatási tanfolyam elvégzése, kivéve, ha a hallgató korábban az egyetem által igazoltan elvégzett egy minimum 20 órás szellemitulajdon-védelmi képzést.
  2. A diplomamunka/szakdolgozat témájához kapcsolódó szellemitulajdon-védelmi vonatkozások feltárása minimum 10 oldal terjedelemben. A dolgozat írása közben a hallgatónak legalább három alkalommal kell egyeztetni a hivatal által számára biztosított szakmai konzulenssel. Az értékelés pontos kritériumairól a hallgató a konzulensétől tud tájékozódni.


A pályázat menete

  1. A pályázati szándék jelzése a központi ujvaridiplomadij@hipo.gov.hu pályázati email címen az alábbi adatokkal a regisztrációs határidőig:
  2. a pályázó adatai: neve, email címe, képző intézményének neve, a kar megjelölésével,
  3. a diploma/szakdolgozat címe és rövid vázlata,
  4. annak megjelölése, hogy milyen szellemitulajdon-védelmi kategóriában kíván indulni és milyen szellemitulajdon-védelmi témában vizsgálja meg a dolgozatának tartalmát.
  5. A fentiekben részletezett pályázati feltételek teljesítése.
  6. A diplomamunkába/szakdolgozatba integrált pályázati dolgozat elkészítése és leadása a megjelölt határidőre. A diplomamunka/szakdolgozat tartalmát az SZTNH kizárólag abból a szempontból vizsgálja, hogy milyen mélységben sikerült a hallgatónak a lehetséges szellemitulajdon-védelmi vonatkozásokat feltárni.

Az anyagokat elektronikus úton, PDF formátumban kérjük leadni a központi pályázati email címre. Minden, a pályázatot érintő kérdésben a központi pályázati email címen kérhető bővebb felvilágosítás.

A pályázatok értékelését az SZTNH munkatársaiból felállított, független szakértői bizottság végzi. Az értékelés eredményéről minden hallgató értesítést kap.

Határidők

A pályázati szándék regisztrálásának határideje:      2024. december 2.

A diplomadíj-pályázat elkészítésének határideje:     2025. március 21.

A 2024-25 tanév tavaszi félévben végzős hallgatók pályázatainak értékelése a tanév őszi félévében végzős hallgatók számára kiírt pályázatokkal együtt történik. Minden hallgató 2025. szeptember 30-ig tájékoztatást kap pályázata eredményéről.

A díjak átadása

A díjak átadására az SZTNH székházában kerül sor ünnepélyes keretek között. A pályázati díjak átutalása a nyertes pályázóknak a díjátadóval egy időben történik. A díjátadó ünnepségre minden pályázó hallgató meghívást kap.

További információ: itt

A mai naptól látható kiállítás Karunkon

A mai napon nyílt meg a Tavaszmező utca G. épület földszintjén a Pannónia Program kapcsán egy fotókiállítás, mely mobilitásokon részt vett hallgatóink fényképeiből került összeállításra. A kiállítás életképei segítségével kívánjuk bemutatni az érdeklődők számára, hogy miért érdemes a Pannónia program által kínált lehetőségeket kihasználni.

A tárlat egy hétig, október 16-ig lesz megtekinthető a Tavaszmező utca 14-18 .szám alatt található TG épület aulájában.
Ne maradj le, inspirálódj társaid élményei által és bátran pályázz Te is a Pannónia ösztöndíj programra❗️

TDK tájékoztató középiskolásoknak a Keleti Károly Gazdasági Karon

2024. október 14-én hétfőn 10 órakor várjuk a középiskolás diákokat illetve tanáraikat tájékoztatónkra:
a résztvevők megismerhetik a TDK kutatás és dolgozat írás menetét, a témaköröket illetve a dolgozat elkészítésében segítséget nyújtó oktatókat és konzulenseket.

Kérjük részvételi szándékát jelezze alábbi lap elküldésével:

regisztráció

Sikerrel zárult a 2024-es Állásbörze

Az Óbudai Egyetem Nonprofit Kft. a 2024-es őszi szemeszterben ismét nagy sikerrel szervezte meg az Állásbörzét, ezúttal három különböző helyszínen. Az óbudai, a Tavaszmező utcai, valamint a székesfehérvári kampuszokon megrendezett események lehetőséget biztosítottak a hallgatók számára, hogy közvetlenül találkozhassanak a legkülönfélébb munkaadókkal, és felfedezhessék az előttük álló karrierlehetőségeket. A rendezvény mindhárom helyszínen nagy érdeklődésnek örvendett, naponta több száz hallgató vett részt az eseményeken, akik személyesen is megismerkedhettek a különböző vállalatok képviselőivel. Összesen több mint 50 kiállító cég képviseltette magát, köztük kis- és középvállalkozások, valamint nemzetközileg elismert nagyvállalatok is. Az állásbörze célja az volt, hogy segítse a hallgatókat a legjobb munkalehetőségek megtalálásában, legyen szó gyakornoki pozíciókról, friss diplomásoknak szóló ajánlatokról vagy akár már tapasztaltabb szakembereket kereső cégek állásajánlatairól.

A rendezvény során igazán széleskörű lehetőségekkel várták a hallgatókat: a kisebb cégektől kezdve egészen a nemzetközi szinten is elismert nagyvállalatok képviselői is jelen voltak, és különböző állásajánlatokat kínáltak. A résztvevő munkáltatók palettája rendkívül változatos volt, így minden érdeklődő találhatott számára megfelelő lehetőségeket, legyen szó kezdő pozíciókról vagy komolyabb, tapasztalatot igénylő állásokról. Számos cég emellett szakmai gyakorlati helyet is felajánlott, melyek révén az Óbudai Egyetem hallgatói már az egyetemi évek alatt lehetőséget kaphattak arra, hogy belepillantsanak jövőbeli hivatásuk világába. Ezek az ajánlatok nemcsak a karrierjük indulásában nyújthattak nagy segítséget, hanem abban is, hogy egy valódi szakmai környezetben fejlődhessenek, tapasztalatot szerezzenek, és értékes kapcsolatokra tegyenek szert, amelyek később meghatározóak lehetnek szakmai pályájuk során.